ПОСЕТА МУЗЕЈУ ПИВАРСТВА „ЂОРЂE ВАЈФЕРТ“ У ПАНЧЕВУ

Дана 04.10.2016. године ученици наше школе посетили су Музеј пиварства „Ђорђе Вајферт“, поводом Дана европске културне баштине.

Музеј пиварства налази се склопу  Вајфертове пиваре у Старом градском језгру Панчева. Поводом Дана европске културне баштине посета Музеју била је бесплатна, па смо одлучили да искористимо овакву прилику и упознамо јединствено индустријско наслеђе које наш град поседује. Ученицима из одељења I-3, I-4, I-5, II-3 и II-6, у пратњи професорке Бранке Марковић имали су стручно предавање о историјату Вајфертове пиваре, обишли су комплекс пиваре који је  већим делом руиниран и сам музеј који се налази у просторијама пиваре. У музеју, ученици су могли да погледају преостале машине које су производиле пиво, погоне који, иако у лошем стању, донекле су приведени намени музеја и балконе одакле се пружа прелепа панорама Панчева. Такође, да би се сачувала производњa пива по традиционалној рецептури од скора се у делу ове пиваре производи „Вајферт“ пиво. Ученици су први пут били у пивари и препуни су утисака о богатом историјском наслеђу којим располаже наш град, али су и помало разочарани што је овакав културно-историјски споменик у тако лошем стању. Овом приликом захваљујемо се запосленима у Музеју пиварства што су нас угостили и били добри домаћини.

ИЗВЕШТАЈ ПОДНЕЛА

БРАНКА МАРКОВИЋ